PROIECTE ȘI PARTENERIATE

1. „CITEȘTE-MI 100 DE POVEȘTI!”ÎMPREUNĂ CREȘTEM VIITOARELE GENERAȚII DE CITITORI

,, Citeşte-mi 100 de poveşti,, este un program iniţiat de Asociaţia OvidiuRO, la care s-au alăturat Ministerul Educaţiei şi cel al Culturii. Proiectul are rolul de a încuraja lectura în familie şi în grădiniţă. Copiii vor putea să participe la ateliere de lectură prin care să-şi dezvolte atenţia, vocabularul, imaginaţia şi mai ales motivaţia pentru învăţare. Obiectivul pe care și-l propune acest program este ca, în următorii cinci ani, toate grădinițele publice din România să devină Grădinițe Bibliotecă, adevărate insule de lectură și cultură pentru copii.    https://fb.watch/40CtX7j6wU/

Asociatia OvidiuRo

grupa mica

Grupa mică ,,A,, - Pete Motanul -ador tenișii albi.

adultii citesc copiilor

ADULȚII CITESC COPIILOR POVEȘTI

AARON1

Prof. Ciurte Ramona- ,,Șarpele care a spus Șșșșșșt,,

,,Citeste-mi o poveste,,

Prof. Gyeacovici Andreea-,, Citește-mi o poveste,,

motanulcupantofialbi2

Prof. Covaci Voichița-,,Pete Motanul -ador tenișii albi,,

copiii citesc cu drag

copiii adoră carțile primite de la asociația ovidiuro

IASMI100de povesti

Prof. Sitaru Iasmina- ,,Peștele-curcubeu,,- grupa mijlocie ,,A,,

Radi100depovesti

Prof. Vlascici Radislava- ,,Omida mâncăcioasă,,

Domnul primar, Dănuț Groza - ,,Peștele-curcubeu,,

Părintele, Cioban Călin- ,,Pete Motanul-Ador tenișii albi,,

Doamna Becker Ecaterina- ,,Recunoscători,,

farma 2

Domnul Radu Asaftei- ,,Maimuțica Bramburica,,

POVESTE RADU ASAFTEI1

Părintele protopop, Podereu Marius- ,,Max cel curajos,,

parinte 2

Doamna Karadzsov Teodora -,,Pete Motanul-Ador tenișii albi,,

Domnișoara Cioablă Adriana- ,,lama, lama citește,,

pompieri

Doamna Prof. Kazan Corina- ,, Licurici își caută amici,,

citeste-mi 100 de povesti

2. Școala Gimnazială Nr.1, ,,Theodor Bucurescu”, Sânnicolau Mare- 2022-2026-  Parteneriat educațional Grădiniță- Școală,, Cu pași mici de la grădiniță spre școală”

3. Școala Gimnazială NR.2, ,,Nestor Oprean”, Sânnicolau Mare- 2022-2026-  Parteneriat educațional  Grădiniță- Școală- ,, Școala, o nouă provocare”

4. IPJ TM Poliția oraș Sânnicolau Mare-2022-2026 –Parteneriat educațional  Poliție- Grădiniță,,Hai la drum, mici pietoni!”

5. Biblioteca Orășenească Sânnicolau Mare-2022-2026-Parteneriat educațional Grădiniță- Bibliotecă ,,Copilul și cartea”

6. Stația de pompieri Sânnicolau Mare-2022-2026-Parteneriat educațional   Grădiniță- Pompieri  – ,,Focul- prieten sau dușman?”

7. Muzeul Național al Banatului, Timișoara- 2022-2025- Proiect de parteneriat educațional județean- ,, Tradiție și cultură- pași spre viitor”

8. Biserica Ortodoxă Română ,,Nașterea Maicii Domnului” Sânnicolau Mare-2022-2026 – Parteneriat educațional local ,,Grădiniță- Biserică”,, Lăsați copiii să vină la Mine!”

9. Școala Gimnazială Cenad, Grădinița P.P. Cenad-  2022-2025-Proiect de parteneriat educațional – ,,O lume desenată cu creioane colorate”